Digitalizarea sănătății nu mai aparține viitorului, ci face deja parte din viața de zi cu zi. Programările online, consultațiile la distanță, aplicațiile pentru monitorizarea stării de sănătate, dosarele me
Recuperare post-COVID la Timișoara
Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeş” din Timişoara a inițiat programe speciale de kinetoterapie pentru recuperarea pulmonară a pacienților care au trecut prin COVID-19. Ziua Mondială pentru Terapie Fizică - Kinetoterapie, marcată în 8 septembrie, a fost dedicată tocmai reabilitării după boala provocată de infectarea cu Sars-CoV-2. Este important pentru cei care au avut o afectare pulmonară severă să urmeze un program de recuperare, pentru că, în cazul lor, modelul respirator se schimbă, susţin reprezentanții spitalului. (I. M.)



.jpg)