Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Activităţi social-educative şi culturale la Podu Iloaiei

Activităţi social-educative şi culturale la Podu Iloaiei

Un articol de: Tudoriţa Drăgoi - 26 Mar, 2010

Nu este întâmplător faptul că Dumnezeu a rânduit ca şcoala din localitatea Podu Iloaiei, judeţul Iaşi, să fie vizavi de Biserica "Sfântul Ierarh Nicolae". Elevii pot privi oricând turnurile zvelte ale sfântului lăcaş, cât şi icoana Sfântului Nicolae, aflată pe frontispiciul bisericii. În micul oraş de lângă Iaşi se înfăptuiesc multe acţiuni frumoase, iar una dintre ele are loc în această perioadă a Postului Mare. În fiecare joi a săptămânii se desfăşoară un proiect de artă culinară în Casa socială "Sf. Trei Ierarhi" a Bisericii "Sf. Nicolae" din Podu Iloaiei. Activitatea este coordonată de cadrele didactice Flavia Chiru, Tudoriţa Drăgoi, Irina Cozma şi Parmena Orzetic de la Şcoala "Al. I. Cuza" Podu Iloaiei, cu sprijinul părintelui paroh Vasile Sârbu şi al părintelui Ioan Drăgoi. Astfel, un grup de 7-8 elevi din diferite clase, sub atenta supraveghere a doamnelor profesoare, mai sus amintite, pregătesc bucate de post care sunt apoi binecuvântate de preoţii din parohia noastră, după care sunt împărţite bătrânilor de la spitalul din localitate. Prin acordul de parteneriat încheiat între cele două instituţii se înfăptuiesc activităţi deosebite, având sprijinul material din partea bisericii. Prin intermediul acestui proiect apropiem elevii de Sfânta Biserică, dar îi deprindem şi cu activităţi practice de pregătire a bucatelor de post, arătându-le că nu e greu să posteşti dacă meniul este bine ales, variat şi sănătos. De asemenea, scopul nostru este de a-i obişnui pe copii să mănânce sănătos, renunţând la produsele fast-food care dăunează grav sănătăţii. Astfel, am preparat, împreună cu ei, diferite dulciuri: gogoşi, sfinţişori, salată de fructe etc., fiind încântaţi de savoarea acestor produse. Tot în acest spaţiu social al bisericii, doamna Irimia Leocadia, profesor de matematică, pensionar, oferă gratuit meditaţii copiilor din clasa a VIII-a, în fiecare săptămână. Casa socială a parohiei adăposteşte o bibliotecă cu aproximativ 3.000 de volume, unde credincioşii de toate vârstele găsesc hrană duhovnicească, atât de trebuitoare sufletului. Acestea sunt doar câteva din activităţile social-educative şi culturale desfăşurate în comunitatea noastră, având ca puncte de reper Biserica şi Şcoala, cele două instituţii formatoare ale societăţii româneşti.