„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Adunarea CAR a Arhiepiscopiei Târgoviştei
La Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Târgovişte a avut loc Adunarea Generală a Casei de Ajutor Reciproc a clerului şi salariaţilor bisericeşti (CAR) din această eparhie. Şedinţa a fost condusă de chiriarhul locului, Înalt Preasfinţitul Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, iar scopul principal a fost prezentarea raportului activităţii acestei instituţii pe anul 2011. În deschiderea lucrărilor a fost prezentată darea de seamă pe anul 2011 de către preşedintele instituţiei, apoi a urmat raportul Comisiei de cenzori, prezentarea bugetului pentru anul 2012, dezbateri legate de optimizarea activităţii Casei de Ajutor Reciproc a Arhiepiscopiei Târgoviştei şi aprofundarea pastoraţiei şi misiunii Bisericii, prin promovarea solidarităţii şi a susţinerii reciproce dintre membrii săi, informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviştei.



.jpg)
