În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Adunarea pe ţară a membrilor Asociaţiei „Oastea Domnului”
La Galați a avut loc sâmbătă, 4 mai, Adunarea de tineret pe ţară a membrilor Asociaţiei „Oastea Domnului”. Programul întrunirii a debutat în Catedrala Arhiepiscopală din municipiul de la Dunăre cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către un sobor de preoți, membri ai acestei asociații creștine, în prezența Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos. La slujbă au participat tineri și credincioși, atât din Galați, cât și din întreaga țară, veniți special pentru acest eveniment. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Asociației „Oastea Domnului”, filiala Galați.
Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a adresat un cuvânt de bun venit tuturor oaspeţilor, arătând că prezența numeroasă a tinerilor la aceste întruniri arată tocmai interesul pe care aceștia îl au pentru rugăciune și pentru exprimarea sentimentelor religioase în comuniune cu ceilalți semeni.
După Sfânta Liturghie, a urmat procesiunea cu soborul de preoți și credincioși, de la Catedrala Arhiepiscopală până la Casa de Cultură din municipiul Galați. Programul propriu-zis al adunării s-a desfășurat în Sala principală a Casei de Cultură, reunind laolaltă slujitori ai Sfintelor Altare şi numeroşi credincioşi sosiţi la Galaţi din toate zonele ţării. Tema a fost intitulată „Traian Dorz - 30 de ani de la plecarea în veşnicie”.
Evenimentul a început cu un moment de rugăciune și a continuat cu interpretarea unor cântări specifice „Oastei Domnului”, rostirea unor poezii creştine şi luări de cuvânt. Programul s-a încheiat cu conferința părintelui profesor dr. Vasile Mihoc. La final, cu toții au cântat troparul „Hristos a înviat!” și au rostit rugăciuni de mulțumire către Dumnezeu și Maica Domnului.



.jpg)
