Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Arhiepiscopia Târgoviștei a lansat Almanahul bisericesc pe 2019

Arhiepiscopia Târgoviștei a lansat Almanahul bisericesc pe 2019

Un articol de: Diac. Alexandru Briciu - 02 Feb, 2019

De scurt timp a văzut lumina tiparului Almanahul bisericesc pe anul 2019, editat de Arhiepiscopia Târgoviștei. Frescă vie și cuprinzătoare a efervescenței spirituale și culturale a clericilor și credincioșilor din eparhie, publi­cația evidențiază principalele preocupări pastoral-misionare din perspectiva Anului omagial al unității de credință și de neam și a Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918, din partea profesorilor de la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște și a celor de la Seminarul Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, precum și a unor distinși repre­zentanți ai mediului academic, informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Volumul aprofundează și contribuția Bisericii noastre strămoșești la realizarea Marii Uniri, evidențiind faptul că ea a menținut și a aprofundat nobila idee de unitate, nu doar prin intermediul tiparului, dar și ajutând, în mod concret, mai ales pe românii ardeleni, hirotonindu-le episcopi și preoți, construindu-le biserici și oferindu-le cele necesare cultului. De asemenea, sunt evocate momentele spirituale și culturale care au marcat viața religioasă de pe plan local în 2018: ceremoniile dedicate jumătății de mileniu de la sfințirea bisericii Mănăstirii Dealu; târnosirea Bisericii „Sfântul Voievod Neagoe Basarab” din cartierul Tineretului din Târgoviște; evenimentele bisericești de la Dumbrava, Viișoara și Brăteștii de Jos.

Pentru că anul 2019 este dedicat împlinirii celor douăzeci de ani de slujire a lui Dumnezeu, a Bisericii și neamului românesc, de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, sunt evocate și momente importante din cadrul acestei perioade. În prefața volumului, Arhiepiscopul Târgoviște amintește: „Familia creștină a constituit una dintre prioritățile fundamentale, din punct de vedere pastoral-misionar, ale eparhiei noastre, împreună cu aprofundarea colaborării dintre preoți și profesorii de religie, la parohii, pentru a oferi o educație catehetică de calitate tinerilor noștri. De altfel, acestea vor fi aprofundate și intensificate și în anii care urmează, spre mai binele generațiilor tinere și al societății noastre”.

În anul 2019, declarat în Patriarhia Română drept An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești, se împlinește un deceniu de la aducerea și așezarea, pentru totdeauna, a moaștelor Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, în Catedrala Arhiepiscopală din Târgoviște, dar și de la proclamarea locală a canonizării Sfântului Voievod Neagoe Basarab, care, alături de Sfântul Ierarh Nifon, este ocrotitorul eparhiei.