Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Concert caritabil Tronos la Parohia Parcul Călăraşi

Concert caritabil Tronos la Parohia Parcul Călăraşi

Un articol de: Diac. Alexandru Briciu - 01 Apr, 2019

Grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiaconul protopsalt Mihail Bucă, a susținut sâmbătă, 30 martie, un concert caritabil în Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” și „Sfânta Cuvioasă Parascheva” a Parohiei Parcul Călărași din Protoieria Sector 2 Capitală. Beneficiarii fondurilor colectate cu prilejul acestui eveniment sunt copii și tineri pacienți ai Institutului Oncologic „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu” din București. Cântările specifice perioadei Sfântului şi Marelui Post au fost îmbinate cu momente de poezie susţinute de actorul Silviu Biriş şi cântece interpretate de Sara Nukina. Partener al parohiei bucureştene în organizarea acestui eveniment a fost asociaţia caritabilă, nonprofit şi nonguvernamentală P.A.V.E.L. (Primind Ajutor, Viaţa Este Luminoasă) a părinţilor care au copii bolnavi de cancer, leucemii şi anemii grave. „Ne-am bucurat în seara aceasta de prezenţa Grupului psaltic «Tronos» al Catedralei Patriarhale, condus de părintele arhidiacon Mihail Bucă, destul de des întâlniţi în biserica noastră. Seara aceasta a fost cu totul specială, întrucât scopul concertului a fost unul caritabil deosebit: strângerea de fonduri pentru copiii bolnavi de cancer de la Institutul Oncologic Fundeni. Organizăm cât putem de des astfel de acţiuni pentru a-i ajuta pe cei care se află în neputinţe. Nu de mult timp, tot pentru copiii de la Institutul Oncologic Fundeni, am oferit produse de strictă necesitate pentru igienă personală şi medicamente. Odată ajunşi acolo, ne-am dat seama că nevoile lor sunt mult mai mari şi ne-am gândit să organizăm o acţiune la o altă scară, mai amplă, în care să atragem şi mai mulţi donatori şi să implicăm mai multe persoane. Ne-am bucurat cu toţii de prezenţa acestor oameni de bine, care şi-au dovedit generozitatea aducând în aceste suflete minunate ale copiilor bolnavi şi ale părinţilor lor o bucurie şi o rază de speranţă”, ne-a declarat părintele Nicolae Giolu, parohul Bisericii Parcul Călăraşi.

Întrucât alături de copiii internaţi sunt nevoiţi să petreacă o perioadă lungă de timp în spital şi părinţii lor, organizatorii s-au gândit să vină şi în întâmpinarea nevoilor acestora. „Cu banii strânşi din vânzarea mărţişoarelor făcute de copiii din parohia noastră, am cumpărat o maşină de uscat rufe. Copiii şi părinţii internaţi au posibilitatea de a-şi spăla rufele în spital, dar nu au unde să le usuce. Astfel, acest aparat electrocasnic le este mai mult decât necesar”, a mai spus părintele paroh.

Arhidiaconul protopsalt Mihail Bucă ne-a vorbit despre bucuria cu care răspunde Grupul psaltic „Tronos” la invitaţia de a fi alături semenilor aflaţi în suferinţă: „Facem aceste acte caritabile de foarte mulţi ani cu bucurie şi de fiecare dată răspundem cu drag. În această parohie am susţinut mai multe concerte, în special de sărbătorile Naşterii Domnului. Implicarea noastră este şi mai mare atunci când este vorba despre copii aflaţi în suferinţă. Le-am dăruit celor prezenţi un buchet de cântări specifice Postului Mare, pentru ca şi ei, la rândul lor, să dăruiască pentru achiziţionarea unor produse necesare copiilor bolnavi”.

În urma colectei organizate în biserica bucureşteană s-a strâns suma de 36.200 de lei, pe care Asociaţia P.A.V.E.L. o va folosi pentru achiziţionarea medicamentelor şi produselor necesare copiilor internaţi la Institutul Oncologic Fundeni.