Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Concert de colinde la Biserica Domnească din București

Concert de colinde la Biserica Domnească din București

Galerie foto (22) Galerie foto (22) Știri
Un articol de: Pr. Ştefan Sfarghie - 23 Decembrie 2019

Biserica „Sfântul Anton” - Curtea Veche, Paraclis Patriarhal, din Capitală, a organizat sâmbătă, 21 decembrie 2019, tradiţionalul concert de colinde din preajma Crăciunului, la finalul căruia peste 70 de copii au primit daruri. Cei prezenţi au avut bucuria să asculte două grupuri de colindători: Corul Accoustic al Parohiei „Sfântul Anton” - Curtea Veche şi Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale. 

„Am reuşit cu ajutorul lui Dumnezeu ca şi anul acesta să organizăm un frumos concert de colinde devenit deja o tradiţie pentru biserica noastră, mai ales că a ajuns la cea de a 7-a ediţie. Am pregătit pentru copiii din parohie mai multe daruri, care au fost împărţite, spre bucuria lor, de însuşi Moş Crăciun. Naşterea Domnului a fost vestită de două coruri: Corul Accoustic, care este format din cântăreţi profesionişti şi care este şi corul parohiei noastre, şi Grupul psaltic «Tronos» al Catedralei Patriarhale condus de arhid. Mihail Bucă. Cele două grupuri de colindători au cântat atât colinde tradiţionale româneşti, cât şi colinde mai noi. A fost o mare bucurie pentru credincioşii şi copiii din biserică, mai ales că a fost prezent şi Moş Crăciun, care la final a oferit fiecărui copil daruri”, ne-a declarat pr. Gheorghe Zaharia, parohul Bisericii „Sfântul Anton” - Curtea Veche. Concertul de colinde este organizat începând cu anul 2013 și este așteptat cu nerăbdare de toți copiii, dar și de părinții acestora. La eveniment au fost prezenţi credincioşi iubitori de colinde din parohie, dar şi din întreg Bucureştiul.

Citeşte mai multe despre:   colind  -   Tronos  -   Biserica Domneasca din Bucuresti  -   daruri