„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Conferinţă administrativă lunară la Babadag
În Protopopiatul Babadag au avut loc ieri lucrările conferinţei administrative lunare a preoţilor. "Conferinţa a fost prezidată de Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, care a subliniat câteva din realizările înregistrate la nivelul întregii eparhii pe anul trecut, iar aceste realizări să fie un îndemn pentru împlinirea obiectivelor din acest an. A urmat părintele Cristinel Şerban, de la Parohia Ceamurlia de Sus, care a susţinut referatul "Cultul divin public - mijloc de apropiere a credincioşilor de Dumnezeu" şi dezbateri pe marginea temei. Apoi, au fost discutate o serie de probleme de interes general bisericesc: proclamarea anului 2012 ca "An omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor, actualizarea inventarelor parohiale, convocarea statutară a adunărilor parohiale în care se vor prezenta dările de seamă pe anul 2011 şi obiectivele pentru viitor, asigurarea lăcaşurilor de cult cu sisteme antifurt", a precizat arhid. Iulian Vasile. (A.C.)



.jpg)
