În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Continuă campania de donare de sânge din Arhiepiscopia Dunării de Jos
La Centrul Regional de Transfuzie Sanguină din Galaţi, marți, 26 noiembrie, preoţii municipiului Galaţi, însoţiţi de 15 elevi seminarişti, tineri studenţi şi alţi credincioşi, au donat sânge.
Elevii Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi au dorit ca în această săptămână, în care îl sărbătoresc pe Apostolul românilor şi ocrotitorul spiritual al şcolii lor, să participe la acţiunea de donare de sânge pentru a aduce un sprijin real semenilor. Campania de donare de sânge organizată la nivelul Arhiepiscopiei Dunării de Jos se înscrie în seria activităţilor pastoral-misionare, culturale, educative şi social-filantropice desfăşurate în această lună dedicată celui întâi chemat la apostolat şi ocrotitor al creştinilor de la Dunărea de Jos.



.jpg)
