„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Credincioşii din Trivale, binecuvântaţi de arhiepiscop
Credincioşii Parohiei "Sfântul Apostol Andrei" din Piteşti au fost binecuvântaţi la sărbătoarea Întâmpinării Domnului de chiriarhul locului, Înalt Preasfinţitul Arhiepiscop Calinic. Înalt Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohiei şi a explicat credincioşilor semnificaţia praznicului rânduit de Biserică la 40 de zile de la Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos.
Lucrările de construcţie la Biserica "Sf. Apostol Andrei" din Piteşti au început în anul 2003, sfântul lăcaş fiind destinat credincioşilor din cartierul Trivale, aflat în partea de nord-vest a oraşului. Prima Liturghie în această biserică a fost oficiată de Înalt Preasfinţitul Părinte Calinic al Argeşului şi Muscelului la 30 noiembrie 2010, ocazie cu care credincioşii parohiei au fost îndemnaţi să contribuie financiar pentru realizarea picturii din interior. În acest sens, a fost realizat în anul 2011 un tablou cu chipul Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul parohiei, folosindu-se tehnica mozaicului de Murano. (I.B.)



.jpg)
