Asociația „PATMOS” Onești va dezvolta, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, un mecanism de sprijin la domiciliu pentru persoanele vârstnice, adulții cu dizabilități și alte persoane vulnerabile care nu se pot deplasa pentru a beneficia de hrană. Proiectul „Masa aproapelui” este finanțat de Consiliul Județean Bacău și prevede furnizarea a cel puțin 1.500 de porții de hrană caldă.
Daruri pentru elevii de la Școala Profesională din orașul Florești
Marți, 1 august 2023, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a făcut o vizită la Școala Profesională din orașul Florești, Republica Moldova.
Clericii Episcopiei de Bălți au dus în dar, pentru elevii de la Școala Profesională, pachete cu haine donate de creștinii din comunitatea românească „Sfântul Antonie cel Mare” și „Sfântul Ierarh Iacob Putneanul” din localitatea Saint Gallen, Elveția, și un lot de produse alimentare în greutate de aproape 300 kg.
Ierarhul a menționat că pachetele cu haine vin din Elveția, unde buni creștini cu inimă darnică le-au adunat pentru elevii din Florești, specificând că produsele alimentare au fost donate de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Iași, și că darurile au ajuns la Florești cu ajutorul Asociației pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți, al cărei președinte este domnul Mihail Verhovețchi.
Preasfinţitul Părinte Antonie a înmânat cu această ocazie și o bursă „Mecena Vasile Stroescu” unei eleve de la această instituţie de învăţământ.



.jpg)
