Pe șantierul Catedralei Naționale s-au înregistrat în ultimele luni progrese semnificative. Vremea plăcută adusă de începutul de primăvară i-a impulsionat atât pe muncitorii care se ostenesc cu edificarea celui mai impresionant lăcaș de închinare al Bisericii Ortodoxe Române, cât și pe iconarii și specialiștii care îmbogățesc, pe zi ce trece, veșmântul iconografic al bisericii realizat în tehnica mozaic.
Duminica a 2‑a din Postul Mare la Catedrala Patriarhală
La Catedrala Patriarhală din București, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare a fost săvârșită duminică, 16 martie 2025, de Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop‑vicar patriarhal.
În cuvântul de învățătură, ierarhul le‑a explicat credincioșilor prezenți semnificațiile pasajului evanghelic rânduit în Duminica a 2‑a din Postul Mare, de la Marcu 2, 1‑12: „Mântuitorul, văzând credința prietenilor slăbănogului, îi spune acestuia: «Îndrăznește, fiule!» Nu îl numeşte slăbănog, nu îl numeşte păcătos, ci îl numește fiu, în sensul literal de copil, adică om născut din nou prin credință şi prin lucrare. Şi, pentru că în casă erau adunaţi şi mulţi cărturari și farisei fățarnici, care căutau să‑L prindă pe Iisus în cuvânt, Mântuitorul folosește acest context, pe de o parte pentru a vindeca pe cel bolnav, iar pe de altă parte, pentru a le da o lecție criticilor Săi necruțători. Astfel, El îi surprinde pe toți prin faptul că trece aparent cu vederea paralizia fizică a celui bolnav şi spune ceva care, la prima impresie, nu interesa pe nimeni: «Fiule, iertate îţi sunt păcatele tale!» Deşi important acest lucru, să‑i fie iertate păcatele, totuşi problema celui bolnav era paralizia, neputinţa fizică de a merge, de a‑şi folosi mâinile şi picioarele. Este evident că Hristos a văzut la cel bolnav altceva decât neputinţa fizică pe care o vedeau toţi. A văzut la el paralizia sufletească, mai rea decât cea trupească. Așadar, minunea vindecării paraliticului are loc într‑un context ostil. Fariseii și cărturarii care sunt de faţă Îl judecă pe Iisus ca blasfemiator, pentru că a iertat păcatele celui suferind”.
În continuare, Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul a explicat că iertarea păcatelor și vindecarea bolii au legătură una cu alta. „Iertarea păcatelor şi împăcarea cu Dumnezeu arătate de Sfântul Apostol Marcu în Evanghelia de azi sunt şi cele două coloane de rezistenţă ale Postului Mare. Iertarea păcatelor este darul lui Hristos și condiția prin care noi oamenii putem participa la taina Învierii Sale. Iertarea păcatelor este singura putere pe care Iisus o revendică. De aceea se adresează fariseilor care Îl acuzau: «Dar ca să știți că Fiul Omului are putere a ierta păcatele pe pământ, spune slăbănogului: Ţie îţi zic: Scoală‑te, ia‑ți patul tău şi mergi la casa ta» (Marcu 2, 10‑11). (...) Vedem în Evanghelia de azi că la unele boli cauza poate să fie păcatul. De aceea, Iisus, înainte de a‑l vindeca, înainte de a‑i spune paraliticului: «Ia‑ți patul tău și umblă», îi spune: «Iertate îți sunt păcatele tale». Cu alte cuvinte, Hristos Domnul, cunoscător al sufletelor, știe care este cauza neputinței și a suferinței slăbănogului și merge direct la aceasta. Acest lucru este foarte important pentru noi toți care suntem în căutare de vindecare trupească și sufletească, și anume să nu rămânem fixați cu atenția doar pe simptome. Important este să mergem la cauză, la rădăcina problemei”, a spus Preasfinția Sa.
La final, ierarhul le‑a amintit celor prezenți că Duminica a 2‑a din Postul Mare este închinată Sfântului Ierarh Grigorie Palama, prezentându‑le aspecte din viața și opera sfântului.
Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române.