„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Eminescu, omagiat şi la Oradea
Asociaţia Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (AFOREO) a organizat, la Biblioteca Judeţeană "Gheorghe Şincai" din Oradea, o manifestare dedicată aniversării a 162 de ani de la naşterea lui Mihai Eminescu. La eveniment au participat preoţi, profesori şi elevi din şcolile orădene. Despre opera eminesciană au vorbit Viorica Cherteş, preşedinta AFOREO, prof. Ligia Mirişan, director al Bibliotecii Judeţene, pr. prof. Dorel Leucea, de la Liceul Teologic Ortodox "Episcop Roman Ciorogariu", prof. Hortensia Beliciu, Voichiţa Raţ, vicepreşedinta AFOREO. Actriţa Zentania Lupşe Lakatos, de la Teatrul "Regina Maria" din Oradea, a recitat din creaţia poetului, acompaniată la pian de Titus Tonea, de la Filarmonica de Stat din Oradea. Alte recitaluri au fost oferite de elevii trupei de teatru a Colegiului Naţional "Iosif Vulcan" Oradea, coordonaţi de prof. Sânziana Neşiu, şi de membre ale AFOREO. Corul bărbătesc "Traian Moşoiu", condus de prof. Ioan Flueraş, a interpretat melodii pe versurile lui Mihai Eminescu şi arii din opere şi operete. O expoziţie de carte cu opera eminesciană a întregit manifestarea. (Pr. C.R.)



.jpg)
