Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Episcopia Romanului a sărbătorit ieri 600 de ani de atestare documentară

Episcopia Romanului a sărbătorit ieri 600 de ani de atestare documentară

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 12 Oct, 2008

Lângă Catedrala episcopală „Sfânta Cuvioasă Parascheva“ din Roman, pe o scenă special amenajată, un sobor de 12 ierarhi, alături de zeci de preoţi din toată eparhia, dar şi din Arhiepiscopia Iaşilor, a săvârşit ieri Liturghia arhierească solemnă care încununează amplele manifestări cultural-religioase care au loc în această perioadă la Roman, cu prilejul împlinirii a 600 de ani de la atestarea documentară. La final, s-au oferit diplome de onoare şi medalii comemorative. „Aceşti 600 de ani reprezintă, în istoria Episcopiei Romanului, cât de mult şi cât de adânc a fost Hristos prezent aici“, după cum a spus IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Mii de credincioşi din toată Episcopia Romanului şi nu numai au participat ieri la Sfânta Liturghie solemnă oficiată pe o scenă special amenajată lângă Catedrala episcopală din Roman de 12 ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii noastre. Sfânta Liturghie s-a desfăşurat sub protia Înalt Preasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care a slujit alături de: IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei; IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Adrian, Arhiepiscop emerit al românilor ortodocşi din Europa Occidentală şi Meridională; Preasfinţitul Calinic, Episcopul Argeşului şi Muscelului; PS Timotei, Episcopul Aradului, Ienopolei şi Hălmagiului; PS Damaschin, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor; PS Sebastian, Episcopul Slatinei; PS Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord; PS Andrei Făgărăşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului; PS Ioachim Băcăuanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Romanului, şi PS Corneliu Bârlădeanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Huşilor.

În cadrul Sfintei Liturghii, s-au citit rugăciuni speciale de mulţumire către Dumnezeu pentru aniversarea acestui eveniment şi s-a făcut pomenirea ctitorilor Catedralei episcopale din Roman, dar şi a ierarhilor care au păstorit Episcopia Romanului de-a lungul veacurilor.

Sensul şi esenţa celor 600 de ani

La finalul Sfintei Liturghii, IPS Mitropolit Teofan a ţinut un cuvânt de învăţătură prin care a explicat semnificaţiile duhovniceşti ale evangheliei zilei, după care a subliniat însemnătatea a şase secole de unicitate şi continuitate în Episcopia Romanului. „Uitându-mă acum la dumneavostră, văd în realitate istoria celor 600 de ani ai Episcopiei Romanului, istorie care a găsit aici pământ bun, istorie îndelungată, bogată în evenimente, din veacul XIII-XIV - când în această perioadă, în această regiune se luptau creştinii ortodocşi pentru apărarea dreptei credinţe - şi până astăzi, când încercăm noi, arhiereii, preoţii şi dumneavoastră să facem faţă ispitelor care definesc acest veac“, a spus Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, enumerând apoi pe marii arhierei care s-au remarcat în mod deosebit în şirul celor 75 de episcopi care s-au perindat pe scaunul vlădicesc de la Roman, până în zilele noastre „în timpul lui Eftimie cel bun şi Ioachim cel harnic care încearcă să sape adânc în pământul Romanului, să planteze sămânţa lui Dumnezeu, să găsească apă bună, adică sămânţa lui Dumnezeu, din care dumneavoastră să vă adăpaţi sufletul însetat de lumină, dreptate şi adevăr. Într-o asemenea zi, ne întrebăm care este sensul şi esenţa celor 600 de ani. Aceşti 600 de ani reprezintă în istoria Episcopiei Romanului cât de mult şi cât de adânc a fost Hristos prezent aici. Se prezintă astăzi 600 de ani de viaţă şi mărturisire în Episcopia Romanului, ca o prescură frumoasă, ca un sfânt potir plin de viaţă“, a mai spus IPS Părinte Mitropolit Teofan.

„Un spaţiu definit prin tradiţie şi creativitate culturală“

A urmat mesajul transmis de PF Patriarh Daniel, prin intermediul IPS Mitropolit Irineu, prin care Părintele Patriarh a sintetizat întreaga istorie a acestei eparhii, evidenţiind figurile luminoase ale episcopilor care s-au remarcat la Roman, dintre care patru canonizaţi de Biserica noastră, numind această episcopie „timp de şase secole, vatră de lumină, cetate misionară, arcadă peste timp, punte între tradiţie şi actualitate“. De asemenea, Preafericirea Sa a subliniat faptul că Episcopia Romanului reuşeşte să fie azi o eparhie dinamică şi misionară, prin dăruirea jertfelnică a episcopilor ei, dar şi a clerului, monahilor şi credincioşilor ei harnici şi darnici. Mesajul integral al Părintelui Patriarh a fost publicat în „Ziarul Lumina“ în ediţia din 11 octombrie.

În continuare, primarul municipiului Roman, Laurenţiu Dan Leoreanu, a transmis mesajul preşedintelui Traian Băsescu prin care, Excelenţa sa a apreciat manifestările organizate, pentru a marca „istoria unui spaţiu definit prin tradiţie şi creativitate culturală“, precum şi însemnătatea acestui mare eveniment din viaţa Episcopiei Romanului şi a întregii Biserici Ortodoxe Române. „Cunoscută pentru ctitoriile sale şi pentru cărturarii săi, pentru lăcaşurile de cult a căror prezenţă arhitecturală atestă contribuţia ţării noastre la valorile patrimoniului european, Eparhia Romanului este astăzi o dovadă a continuităţii vieţii spirituale“, a transmis Băsescu.

Un eveniment al întregii Biserici Ortodoxe Române

Şi premierul Călin Popescu-Tăriceanu a salutat, prin intermediul consilierului său personal, Adrian Lemeni, aniversarea celor 600 de ani de atestare documentară a Episcopiei Romanului, subliniind faptul că oraşul Roman s-a afirmat de-a lungul timpului din punct de vedere economic, religios şi politic, iar prin păstorirea celor peste 70 de episcopi s-a păstrat unicitatea Episcopiei Romanului prin aşezarea unui scaun episcopal în acest oraş.

La final, Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul a citit hrisovul care arată pe larg viaţa pastoral-misionară şi canonică a Episcopiei Romanului în cei 600 de ani. „Atotputernicul Dumnezeu ne-a ales pe noi ierarhii, clericii şi credincioşii acestei eparhii să sărbătorim importantul eveniment care nu este doar al nostru, ci al întregii Biserici Ortodoxe Române, pentru că viaţa pastoral-misionară a episcopiei a fost permanent încadrată în sânul evlaviosului nostru popor. De aceea, v-am făcut poftire tuturor să purcedeţi în cetatea voievodului Roman I Muşat la aleasă prăznuire, unde să ne unim în cuget şi în simţire cu toţi cei care au făurit istoria acestor plaiuri binecuvântate de Dumnezeu“, a citit Preasfinţia Sa.

Menţionăm că, în semn de recunoştinţă atât din partea Preasfinţiei Sale, cât şi a PS Episcop Eftimie al Romanului, PS Arhiereu Ioachim a oferit Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, preşedintelui, premierului şi tuturor ierarhilor şi invitaţilor prezenţi la marea sărbătoare de la Roman diploma şi medalia de aur comemorativă şi metopa cu cele mai importante ctitorii din eparhie.