Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Evenimente de Ziua României la Berca

Evenimente de Ziua României la Berca

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Gheorghe Cristian Popa - 03 Dec, 2012

Credincioşii din cele 12 sate ale comunei Berca, din judeţul Buzău, au sărbătorit Ziua Naţională a României printr-un amplu program de evenimente religioase şi culturale. În acest context, primarul comunei i-a acordat titlul de cetăţean de onoare sociologului Laurenţiu Tănase, fiu al satului.

Adunaţi în jurul Monumentului Eroilor de la Biserica "Naşterea Maicii Domnului" din centrul comunei, ei şi-au exprimat recunoştinţa atât faţă de înaintaşii care s-au jertfit în cele două războaie mondiale, cât şi faţă de binefăcătorii din prezent. După Te Deum şi slujba de pomenire a eroilor, săvârşite de către şase preoţi din satele comunei Berca, primarul Valeriu Marcu a acordat titlul de cetăţean de onoare al comunei Berca unui fiu al satului, dr. Laurenţiu Tănase, lector al Facultăţii de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" din Bucureşti şi secretar de stat şi membru al Colegiului Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii. Acordarea acestui titlu s-a făcut la solicitarea preotului Sorin Pană, parohul Bisericii "Naşterea Maicii Domnului" din Berca. "Când am făcut această întâmpinare către Consiliul local, am fost motivat în special de faptul că, în urmă cu doi ani, Academia Română i-a acordat domnului Laurenţiu Tănase Premiul "Dimitrie Gusti" pentru lucrarea "Pluralismul religios şi societatea românească". Pe lângă acest aspect, am fost motivat şi de faptul că, în perioada în care a fost secretar de stat pentru Culte, domnul Laurenţiu Tănase a ajutat foarte mult comuna şi, în special, bisericile noastre. În acea perioadă, în comuna noastră s-au construit trei biserici noi şi s-au reconsolidat, restaurat şi înfrumuseţat multe altele. Tot cu sprijinul domnului Tănase a fost construit Centrul rezidenţial săptămânal pentru copii "Sfânta Maria" de la Sătuc, administrat de Asociaţia Filantropia Berca. Acum se construieşte o nouă biserică la Lunca Răteşti, iar dânsul se implică şi acolo foarte mult. Este un fiu al satului care ţine foarte mult la locul natal şi se interesează mereu de problemele noastre", ne-a declarat pr. paroh Sorin Pană.