La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Hram la Mănăstirea Făgețel, judeţul Harghita
Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit Sfânta Liturghie, la praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, la Mănăstirea Făgețel, judeţul Harghita, cu prilejul hramului paraclisului de la demisolul bisericii. Ierarhul a vorbit despre intrarea în Ierusalimul pământesc ca prefigurare a intrării Sale în Ierusalimul ceresc: „Sfânta noastră Biserică este icoana Ierusalimului ceresc, iar sălciile purtate în mâini, sfințite în biserică, sunt semnele biruinței asupra patimilor și semnele virtuților dobândite în vremea postului prin rugăciune, prin pocăință, prin spovedanie, prin împăcare cu semenii noștri, prin milostenie și primirea Sfintei Cuminecături”.



.jpg)
