Ierarhii eparhiilor din Mitropolia Munteniei și Dobrogei au împărțit anul acesta credincioșilor Lumina Sfântă de la Ierusalim în noaptea Paștilor, la momentul rânduit, proclamând Învierea Domnului. După
„Întâlnirea cu Hristos pacifică și luminează sufletul omului”
Duminică, 4 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Biserica „Sfântul Serghie de Radonej” din localitatea Vărvăreuca, raionul Floreşti, păstorită de părintele Serghei Bârlădeanu.
În cuvântul de învățătură, ierarhul s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a 12-a după Cincizecime (tânărul bogat). Vorbind despre pacea sufletească, Preasfinția Sa, între altele, a spus: „Bogăția pe care o avea nu-i aducea liniștea și pacea sufletească tânărului, pentru că liniștea sufletească nu vine de la cele materiale, chiar dacă acestea sunt în cantități mari, ci liniștea sufletească o dă Dumnezeu. Sufletul se liniștește doar când se întâlnește cu Hristos. Nimeni și nimic nu aduce atâta pace sufletului cum aduce Hristos”.
După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Antonie a participat, la invitația primarului comunei Vărvăreuca, Olga Zabica, la sărbătoarea „Satul meu cu oameni buni”, unde au fost omagiate familiile care au împlinit 50 de ani de căsnicie.



.jpg)
