„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
IPS Pimen, de 21 de ani în scaunul Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor
Înalt Preasfinţitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, a aniversat ieri 21 de ani de când a fost ales Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor. La cererea preoţilor şi credincioşilor din judeţul Suceava, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a înfiinţat în anul 1990 Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor. Pe 24 ianuarie 1991 IPS Pimen a fost ales Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, înscăunarea având loc pe data de 3 martie 1991. "La împlinirea a 21 de ani de păstorire în Eparhia Sucevei şi Rădăuţilor a Înalt Preasfinţitului Părinte Pimen, Centrul eparhial, clerul şi credincioşii din Bucovina înalţă rugăciuni către Mântuitorul, veşnicul nostru Arhiereu, spre îndelungată arhipăstorire, sănătate şi ajutor ceresc pentru vrednica lucrare pastoral-misionară în ogorul Ortodoxiei străbune, pe altarul Bisericii şi al neamului nostru românesc", a transmis pr. Dragoş Buta, consilier cultural al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor.



.jpg)
