„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
La Caransebeş a avut loc şedinţa Permanenţei Consiliului eparhial
La reşedinţa Episcopiei Caransebeşului a avut loc miercuri, 18 ianuarie, şedinţa Permanenţei Consiliului eparhial. Aceasta a fost prezidată de Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, şi au participat părinţii protopopi din protopopiatele Oraviţa şi Reşiţa. În cadrul şedinţei au fost discutate şi analizate diferite probleme de natură pastoral-misionară cu care se confruntă cele două protopopiate în momentul de faţă. Totodată, teologul Nichy Gheorghe a fost numit preot pe seama parohiei vacante Agadici din Protopopiatul Oraviţa. Şedinţa Permanenţei Consiliului eparhial a discutat şi calendarul manifestărilor misionare din primul semestru al anului 2012 din protopopiatele Oraviţa şi Reşiţa, apoi s-a evaluat stadiul colectei pentru construirea ansamblului arhitectural al Catedralei Mântuirii Neamului. (Diac. Nicolae Codrea)



.jpg)
