Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Maica Domnului, cinstită la Curtea Veche

Maica Domnului, cinstită la Curtea Veche

Un articol de: Silviuanton Lupu - 26 Mar, 2010

Biserica "Sfântul Antonie - Curtea Veche" şi-a sărbătorit, ieri, hramul istoric, cel al Bunei Vestiri. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către PS Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

La slujba Sfintei Liturghii, la care au participat şi foarte mulţi credincioşi, PS Varlaam a subliniat importanţa teologică a praznicului Bunei Vestiri: "Singura veste copleşitoare şi cu adevărat importantă din istoria omenirii a fost Buna Vestire", vestea că "din preacuratul pântece al Fecioarei Maria Se va naşte Fiul lui Dumnezeu, Care va salva pe poporul Său din păcat şi moarte".

Cu prilejul acestei bucurii duhovniceşti, părintele paroh Gheorghe Zaharia ne-a declarat: "Biserica noastră întâmpină primul său hram, hramul său istoric, cel al Bunei Vestiri. Ne bucurăm că anul acesta sunt 450 de ani de la sărbătorirea primului hram la această biserică, construirea ei încheindu-se în 1560. Ne bucurăm, ca de fiecare dată de hram, de prezenţa unui episcop în mijlocul nostru. Ziua de azi este un prilej de bucurie pentru credincioşii noştri, care vin cu multă dragoste la slujbă, mai ales că a devenit o tradiţie ca de hram să avem Liturghie arhierească". Despre importanţa istorică a hramului Bunei Vestiri pentru parohia "Sfântul Antonie - Curtea Veche" ne-a vorbit p1ărintele Ciprian Apetrei, preot slujitor la această biserică şi director al Agenţiei de Ştiri BASILICA a Patriarhiei Române. "Buna Vestire este hramul istoric al bisericii noastre, care a fost ales de ctitori pentru evlavia lor faţă de Maica Domnului. De aceea, este o datorie morală pentru noi să îl respectăm, chiar dacă, începând cu anul 1847, hramul Sfântului Antonie, cel de-al doilea hram al bisericii, a căpătat o mai mare importanţă, datorită icoanei făcătoare de minuni a Sfântului care se găseşte în acest lăcaş. Apoi, Buna Vestire este sărbătoarea Maicii Domnului, care este marea noastră ocrotitoare şi care ne-a salvat biserica de atâtea ori de-a lungul istoriei, de tot felul de primejdii, ca incendiile, cutremurele sau războaiele, şi este tot timpul alături de biserica noastră", a spus pr.Ciprian Apetrei.

Biserica "Sfântul Anton - Curtea Veche"este una dintre cele mai vechi şi cele mai cunoscute biserici din Bucureşti.