Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul serbată în Parohia Holboca 2

Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul serbată în Parohia Holboca 2

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Constantin Ciofu - 26 Iun, 2014

Enoriaşii Parohiei „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul“ - Holboca, din Protopopiatul Iaşi 2, au participat luni, 23 iunie 2014, în ajunul hramului, la un moment deosebit. La finalul Vecerniei unită cu Litia a fost oficiată rânduiala primirii la Ortodoxie a tinerei Augustina Dumitriţa din această comunitate. Cu acest prilej, cea care a devenit fiică a Bisericii noastre a fost unsă cu Sfântul Mir.

Sărbătoarea Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul a fost un prilej de bucurie pentru credincioşii Parohiei Holboca 2, Protopopiatul Iaşi 2, judeţul Iaşi. Oamenii au venit la rugăciune pentru a-l cinsti pe Sfântul Ioan Botezătorul care, alături de Sfântul Ierarh Dosoftei, mitropolitul Moldovei, ocroteşte această comunitate. De mai mulţi ani, enoriaşii din această parte a judeţului Iaşi, împreună cu preotul paroh Teofil Irimia şi cu alţi oameni care iubesc Biserica lui Hristos, se străduiesc să ridice un lăcaş de închinăciune. Edificiul este construit aproape până la acoperiş, fiind nevoie de fonduri substanţiale pentru ca sfintele slujbe să se poată oficia în biserica nouă. În prezent, credincioşii vin să înalţe rugăciuni către Preabunul Dumnezeu într-un spaţiu provizoriu, aflat în curtea şcolii din localitate. La fel s-a întâmplat şi în seara zilei de luni, 23 iunie 2014, când tineri, bătrâni sau copii au venit la prima slujbă prilejuită de sărbătoarea hramului parohiei din acest an. Vecernia unită cu Litia a fost oficiată de pr. Marian Timofte, consilier al Sectorului administrativ bisericesc al Arhiepiscopiei Iaşilor. Din soborul de preoţi a mai făcut parte şi pr. Florin Chirilă, inspector bisericesc în cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor. Părintele consilier Marian Timofte a adresat un cuvânt de învăţătură în care a remarcat că Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul „este începutul acelor înşiruiri de evenimente cu un loc aparte în istoria mântuirii“. În acelaşi timp, părintele consilier Marian Timofte a menţionat că „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul a fost o minune, pentru că părinţii Sfântului Ioan Botezătorul nu erau tocmai tineri“, apoi a explicat cuvintele Evangheliei ce relatează venirea pe lumea a „celui mai mare şi cel din urmă dintre proroci“.

Un nou membru al Parohiei Holboca 2

Vecernia unită cu Litia închinată Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul a fost urmată de rânduiala primirii la Ortodoxie a tinerei Augustina Dumitriţa din Parohia Holboca 2. Această slujbă a fost oficiată de pr. Marian Timofte şi de părintele paroh Teofil Irimia, în prezenţa tuturor preoţilor şi credincioşilor care au venit să-l cinstească pe Sfântul Ioan Botezătorul în ajunul Sânzienelor. Îmbrăţişarea credinţei ortodoxe de către tânăra Augustina Dumitriţa din Holboca a cuprins citirea mai multor rugăciuni, care au culminat cu ungerea cu Sfântul Mir şi cu rostirea Crezului de cea care a venit în sânul Bisericii noastre. La final, părintele consilier Marian Timofte a făcut referire la importanţa şi frumuseţea acestei slujbe. „Această rânduială a ungerii cu Sfântul Mir m-a dus cu gândul la ceea ce se întâmpla în mod frecvent în Biserica primară. Atunci era destul de des întâlnită o imagine ca aceasta, când oamenii cereau Botezul. În situaţia de faţă, nu a mai fost cazul să oficiem Taina Botezului. Aceasta pentru că tânăra Augustina a primit Botezul în numele Sfintei Treimi şi este valabil, conform canoanelor Bisericii. Rugăciunea şi ungerea cu Sfântul Mir să o întărească în credinţă şi să lucreze în viaţa ei. Noi mărturisim în învăţătura de credinţă că prin ungerea cu Sfântul Mir se revarsă harurile Sfântului Duh asupra celor care primesc această sfântă taină. S-a constatat că venirile la Ortodoxie la o vârstă când există discernământul complet asigură o credinţă mult mai vie decât a celor care au primit sfintele taine de când erau prunci“, a spus pr. Marian Timofte, care a oferit tinerei Augustina Dumitriţa Catehismul ortodox şi a felicitat-o pentru acest început de drum pe calea mântuirii. În continuare, părintele paroh şi-a exprimat bucuria pentru că un nou membru al parohiei a trecut la Orodoxie, menţionând că în perioada următoare tânăra Augustina, împreună cu viitorul soţ, va primi Taina Cununiei. „Nădăjduim că noua fiică a Bisericii Ortodoxe din parohia noastră va deveni practicantă a credinţei noastre“, s-a exprimat pr. paroh Teofil Irimia, care a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru că au participat la sărbătoarea hramului. Programul liturgic dedicat sărbătorii Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul a continuat marţi dimineaţă cu Utrenia, Acatistul, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi.