„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
„Oastea Domnului“ în Adunare Naţională la Sibiu
Membrii din întreaga ţară ai "Oastei Domnului" au participat sâmbătă, 11 februarie, la Adunarea Naţională prilejuită de comemorarea anuală a părintelui Iosif Trifa, întemeietorul mişcării, trecut la cele veşnice pe 12 februarie 1938. Slujba Vecerniei a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi de la Catedrala mitropolitană din Sibiu şi de la biserici din ţară, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitulul Ardealului.
Părintele Vasile Mihoc a arătat că întâlnirea a avut loc deşi condiţiile vremii au fost dificile. "Cu toate greutăţile provocate de înzăpeziri şi vreme rea, fraţi ostaşi din toată ţara şi din diaspora au fost prezenţi la Sibiu pentru a se ruga şi pentru a participa la adunarea noastră şi pentru a-l omagia pe părintele Iosif Trifa", a arătat pr. prof. univ. dr. Vasile Mihoc. Adunarea a continuat duminică, 12 februarie, cu Sfânta Liturghie, oficiată la mormântul părintelui Iosif Trifa din cimitirul sibian şi cu slujba de pomenire a celui care a întemeiat mişcarea din sânul Bisericii Ortodoxe. (Ş.M.)



.jpg)
