Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „Odată ce este căutat, Mântuitorul devine viaţa vieţii noastre“

„Odată ce este căutat, Mântuitorul devine viaţa vieţii noastre“

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 04 Feb, 2008

▲ PF Patriarh Daniel a oficiat, ieri, Sfânta Liturghie la Catedrala patriarhală ▲ În cuvântul de învăţătură, Prea Fericirea Sa a subliniat înţelesurile duhovniceşti care se desprind din Evanghelia din Duminica lui Zaheu vameşul ▲ „Mântuitorul ne învaţă, fără cuvinte, că trebuie să ne abţinem de la a emite judecăţi grăbite asupra oamenilor, chiar când cunoaştem că au săvârşit fapte rele“ ▲

Sute de credincioşi au participat, ieri, la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala patriarhală de către Prea Fericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. În cuvântul de învăţătură, Prea Fericirea Sa a subliniat înţelesurile duhovniceşti care se desprind din Evanghelia Sf. Ev. Luca, din Duminica lui Zaheu vameşul. „«Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci şi acesta este fiul lui Avraam». Astăzi, Sf. Evanghelist Luca ne prezintă un bogat care se mântuieşte, şi anume Zaheu Vameşul, mai marele vameşilor, arătându-ne că schimbarea modului de a fi al bogatului poate să-i aducă mântuirea, atunci când, din lacom şi adunător de averi în jurul lui, devine milostiv şi împarte celor săraci şi nedreptăţiţi ceea ce a adunat el cu lăcomie şi cu nedreptate. Drumul pe care merge Iisus este cel al mântuirii. Iisus trece prin Ierihon, dar nu cu indiferenţă, ci cu atenţie sporită pentru mântuirea celor care Îl caută pe El. Oferă atenţie celor care Îl caută şi le răspunde lor într-un mod foarte adesea surprinzător, neaşteptat, aşa cum s-a întâmplat cu acest mai mare al vameşilor, un om bogat, lacom şi plin de păcate“, a explicat Patriarhul Bisericii noastre.

Libertatea de a-L primi pe Domnul în viaţa noastră

După cum a spus Prea Fericirea Sa, Hristos Îşi vede de drum, dar vede şi cine este pe marginea drumului. L-a văzut şi pe omul mic de statură urcat în sicomor (pom) şi, în acelaşi timp, a văzut şi ce era în sufletul lui. „Spre surprinderea lui Zaheu şi a celor care îl cunoşteau ca fiind un om rău, Iisus Mântuitorul îl cheamă pe Zaheu jos din sicomor, zicându-i: «Grăbeşte-te şi dă-te jos, căci astăzi vreau să fiu în casa ta!». Mântuitorul îl cheamă jos şi se autoinvită în casa cuiva care nici nu-şi imaginează că ar putea să adreseze o invitaţie tocmai lui Iisus cel sfânt, el, care este atât de păcătos. Este surprinzător şi faptul că cineva se autoinvită în casa unui necunoscut, care nu-i este prieten, care nu-i este rudă. În aceasta se vede libertatea lui Dumnezeu. El este Domnul vieţii fiecăruia dintre noi, şi când noi Îl căutăm, El atunci vede începutul libertăţii noastre de a-L primi şi se autoinvită. Vedem deodată că Mântuitorul se lasă căutat, dar, odată ce este căutat, devine Domnul şi Mântuitorul nostru, devine viaţa vieţii noastre“, a mai spus PF Părinte Patriarh.

Să nu judecăm după aparenţe

De asemenea, în Evanghelia din duminica lui Zaheu, Mântuitorul ne învaţă ca niciodată să nu ne pripim în a judeca pe cei despre care ştim că sunt păcătoşi, pentru că noi nu putem să-i cunoaştem complet, aşa cum numai Domnul o poate face, să nu judecăm după aparenţe pe cineva. „Cine ştie ce era în sufletul lui Zaheu? Simplă curiozitate sau o dorinţă de vindecare? O dorinţă de eliberare de o faimă tristă, nefavorabilă lui, şi poate o dorinţă de eliberare a unei conştiinţe împovărate de prea multe nedreptăţi săvârşite… Mântuitorul nu doar categoriseşte pe oameni, împărţindu-i în buni şi răi, ci doreşte să-i răsplătească pe cei buni şi să-i recupereze pe cei răi, schimbându-le viaţa în bine. Acesta este scopul venirii Lui în lume. Iată cum Mântuitorul ne învaţă, fără cuvinte, prin modul Lui de a se autoinvita în casa unui păcătos, că trebuie să ne abţinem de la a emite judecăţi pripite, grăbite, asupra oamenilor, chiar când cunoaştem că au săvârşit fapte rele, pentru că Dumnezeu judecă mai bine decât noi, pentru că îl cunoaşte complet pe om“.

Taina autoinvitării lui Iisus în casa lui Zaheu

În continuare, PF Patriarh Daniel a vorbit despre pocăinţa lui Zaheu, care nu este una ce se manifestă prin lacrimi, în primul rând, ci este o schimbare de a gândi a omului, de a simţi şi de a făptui prin bunătate: „Nici Hristos-Domnul nu l-a mustrat, nici el n-a mai cerut iertare prin cuvinte, ci a trecut la faptele iertării, care înseamnă faptele bune pe care le face cineva după ce îşi schimbă viaţa în bine. Văzând această schimbare în viaţa lui Zaheu, Mântuitorul a cuprins în schimbarea aceasta şi familia sa, arătând astfel că o familie poate fi părtaşă la binecuvântare sau poate fi părtaşă la suferinţă“. Explicând în final cuvintele „şi acesta este fiul lui Avraam“, Părintele Patriarh a arătat că prin acestea descoperim taina autoinvitării lui Iisus în casa lui Zaheu, căci a fi numit „fiul lui Avraam“ înseamnă a avea credinţă.

La sfârşitul sfintei Liturghii, Patriarhul Daniel a amintit că, săptămâna trecută, o delegaţie din partea Bisericii noastre s-a aflat în Grecia, la funeraliile PF Hristodoulos. Prea Fericirea Sa a evidenţiat câteva dintre calităţile celui care a fost o personalitate marcantă în viaţa Bisericii şi a Statului grec, subliniind în mod deosebit faptul că acesta a fost un bun prieten al Bisericii Ortodoxe Române.

În cadrul Sfintei Liturghii, diac. Bogdan Dedu, redactor la „Ziarul Lumina“, a fost hirotonit preot.