Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Olimpicii buzoieni au fost premiați

Olimpicii buzoieni au fost premiați

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Pr. Dragoș Mihai Olteanu - 10 Iun, 2015

Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, prin Sectorul învăţă­mânt şi activităţi cu tineretul, a organizat sâmbătă, 6 iunie, la Catedrala Arhiepis­copală „Înălţarea Domnului“, un eveniment în cadrul căruia au fost premiaţi 500 de elevi din judeţul Buzău, cu rezultate foarte bune la fazele judeţene şi naţionale ale olimpiadelor şcolare, împreună cu profesorii lor coordonatori.

Premiile oferite de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei elevilor olimpici au constat în ghiozdane, rechizite, cărţi şi diplo­me de excelenţă, valoarea acestora ri­dicându-se la suma de 50.000 de lei. La eveniment a participat şi Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, alături de consilieri și inspectori eparhiali şi reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Buzău. În deschidere,

Înaltpreasfinţia Sa a oficiat o slujbă de Te Deum şi i-a felicitat pe tinerii olimpici, care s-au remarcat prin rezultate deosebite la învăţătură.

„Biserica noastră, prin slujitorii ei, nu vă uită şi nu vă ignoră. Pe lângă rugăciunile pe care le rostim şi în care vă cuprindem pe toţi, la Sfânta Liturghie şi la celelalte sfinte slujbe - aşa cum se procedează şi la începutul anului şcolar - dorim să vă încredinţăm de faptul că vă avem întotdeauna în preocupările noastre, că vă apreciem, vă iubim şi ne bucurăm atunci când constatăm că dumneavoastră ascultaţi de părinţi şi de profesorii care ostenesc la formarea frăţiilor voastre. În secolul în care trăim, când informaţia circulă cu atâta repeziciune şi există atâtea mijloace tehnice de a vă informa, este foarte important să aveţi repere morale, care să vă ajute să vă şi formaţi pentru viaţă, ca oameni deplini. Informaţiile, oricât ar fi ele de bogate, nu sunt su­ficiente pentru a califica pe un om sănătos, în chip deplin, înaintea lui Dumnezeu şi a oamenilor. De aceea, noi apreciem pe toţi cei care sunt implicaţi în procesul educaţional, pentru că educaţia tocmai aceasta înseamnă: să preiei pe cineva dintr-un anumit punct şi să-l conduci spre un alt punct, însă pe acest traseu este ne­cesar ca educatorul să şlefuiască persoana pe care a primit-o, în aşa fel încât, la final, să fie capabi­lă ea însăşi, în mod conştient şi li­ber, să săvârşească lucruri frumoase şi folositoare pentru ea şi pentru cei din jur“, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

La acest eveniment au fost premiați și elevi ai Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“ care au participat la olimpiadele școlare, precum și profesorii care i-au pregătit pe toți olimpicii.

„Am oferit elevilor diplome de excelenţă şi daruri, ca semn de preţuire şi recunoaştere a performanţelor educaţionale remarcabile, dovedite pe plan competiţional, în acest an şcolar, aducând astfel prestigiu şi mulţumire dascălilor, familiilor lor şi Şcolii româneşti, în general. De asemenea, am felicitat profesorii coordonatori pentru implicarea lor în activitatea educaţională performantă, desfăşurată la altarul Şcolii româneşti, în vederea pregătirii intelectuale şi formării morale a tinerelor vlăstare din eparhia noastră“, a precizat pr. prof. Cristian Marius Dima, consilier eparhial la Sectorul învăţământ şi activităţi cu tineretul al eparhiei.

Săptămâna viitoare, vor fi premiaţi şi olimpicii din judeţul Vrancea.