Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Părintele Constantin Galeriu a fost pomenit la Biserica „Sfântul Silvestru” din Capitală

Părintele Constantin Galeriu a fost pomenit la Biserica „Sfântul Silvestru” din Capitală

Galerie foto (6) Galerie foto (6) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 06 Aug, 2022

În data de 10 august 2022 se vor împlini 19 ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui profesor Constantin Galeriu. Cu acest prilej, în ziua praznicului Schimbării la Față a Domnului, sâmbătă, 6 august, la Biserica „Sfântul Silvestru” din Capitală a fost săvârșită slujba Parastasului pentru marele predicator, precum și pentru ctitorii sfântului lăcaș. Slujba de pomenire, precum și Sfânta Liturghie care a precedat-o au fost săvârșite de Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande, înconjurat de un sobor de slujitori.

În cuvântul rostit cu acest prilej, ierarhul a vorbit despre praznicul Schimbării la Față a Mântuitorului Iisus Hristos, după care a evocat personalitatea părintelui Constantin Galeriu, remarcând felul deosebit în care acesta interacționa cu credincioșii pe care îi păstorea: „Părintele Constantin Galeriu a fost un preot jertfitor, un om care a înțeles menirea unui slujitor al Bisericii. Cu fiecare ocazie cu care era prezent în mijlocul poporului, fie ea slujbă, rugăciune sau conferință, împărtășea celor prezenți un cuvânt de folos, de mângâiere, căutând în special prilejul de a-i întări pe cei din jurul său. Părintele Galeriu avea capacitatea și puterea duhovnicească de a se prezenta și a se coborî, cu orice ocazie, la nivelul interlocutorilor. Pe toți îi iubea și îi cuprindea în dragostea sa, căutând să îi câștige pentru Împărăția cerurilor. A fost un om al jertfei, al cuvântului împlinit și un urmaș fidel al Mântuitorului. În cartea sa, «Jertfă și răscumpărare», găsim un izvor de viață și de lumină și îl descoperim pe părintele Galeriu ca profesor de teologie, ca părinte duhovnicesc, ca tată, frate și tovarăș de drum”.

În semn de recunoștință pentru prezență și binecuvântare, slujitorii Bisericii „Sfântul Silvestru” i-au oferit ierarhului un frumos buchet de flori, precum și volumul „Jertfă și răscumpărare” semnat de părintele Constantin Galeriu, ajuns la a treia ediție, volum ce reprezintă teza de doctorat a marelui predicator.

De asemenea, părintele paroh Alexandru-Gabriel Gherasim a afirmat: „Praznicul Schimbării la Față este o sărbătoare importantă a Bisericii Ortodoxe, însă pentru parohia noastră este și mai importantă, pentru că în această perioadă a trecut la Domnul, cu 19 ani în urmă, părintele Constantin Galeriu, pe care îl considerăm cu adevărat ctitor al acestei biserici și care își doarme somnul de veci în umbra acestui lăcaș de închinare în care a slujit vreme de 30 de ani. Mutându-se la Domnul în data de 10 august, s-a îndătinat ca în ziua acestui praznic, când facem Parastasul pentru ctitori, să îl pomenim alături de aceștia. Astăzi am avut și bucuria de a-l avea în mijlocul nostru pe Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande. Aflând că Prea­sfinția Sa se află în București, am îndrăznit să îl invităm, iar acesta a primit binecuvântarea de la Părintele Patriarh Daniel de a sluji în biserica noastră. Astfel, bucuria acestei sărbători a sporit prin săvârșirea Sfintei Liturghii arhie­rești și prin pomenirea părintelui Constantin Galeriu”.