În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
„Poporul sârb și cel român sunt înfrățite”
La finalul întrevederii desfășurate în Salonul „Axios”, ministrul de externe al Serbiei a oferit o declarație Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, în care a afirmat: „Atât pentru mine, cât și pentru delegația pe care o conduc, a fost o onoare deosebită să îl întâlnim pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Poporul sârb și cel român sunt două popoare înfrățite, apropiate, care au rezistat vitregiilor istoriei și au rămas prietene. Pe noi nu ne leagă atât teritoriul în care locuim sau limba pe care o vorbim, ci credința creștină ortodoxă pe care o mărturisim și viitorul nostru european. Ortodoxia a păstrat nu numai identitatea noastră națională, ci și cultura și tradiția care ne aparțin. De asemenea, a dezvoltat duhul acesta al toleranței, al respectului și al dragostei. În mod deosebit, activitatea mea în România a început cu vizita la Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Sunt încrezător că toate vizitele și întrevederile pe care le vom mai desfășura cu celelalte instituții ale statului se vor derula în același duh al bucuriei, dragostei și dorinței de sporire a colaborării dintre statele noastre. În urma acestei întâlniri am înțeles de ce Patriarhul Porfirie al Bisericii Ortodoxe Sârbe cultivă un respect deosebit față de Patriarhul României”.



.jpg)
