În fiecare an, a doua duminică după Pogorârea Sfântului Duh este închinată prăznuirii tuturor Sfinților Români. În cuvântul de învățătură rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul istoric „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al Reședinței Patriarhale, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a evidențiat că Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu a fost „ascultată cu evlavie, trăită cu sfințenie și transmisă cu zel” și de sfinții din poporul român dreptcredincios.


