În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Premierea concursului „Patimile şi Învierea Domnului“ la Oradea
Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor şi Palatul Copiilor şi Elevilor din Oradea, a organizat, în perioada 15 aprilie - 5 mai 2011, la Palatul Copiilor, a şasea ediţie a expoziţiei-concurs de icoane, desene, ouă încondeiate şi decoraţiuni cu tematică pascală. Aceasta este intitulată generic "Patimile şi Învierea Domnului" şi se desfăşoară cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Sofronie al Oradiei. Expoziţia a reunit lucrări ale copiilor şi elevilor de la grădiniţele, şcolile şi liceele din municipiul Oradea şi judeţul Bihor. Vineri, 6 mai, începând cu ora 13:00, la Palatul Copiilor şi Elevilor din Oradea a avut loc festivitatea de premiere a elevilor declaraţi câştigători la această expoziţie-concurs. Premierea se va desfăşura pe secţiuni, respectiv icoane, desene, ouă încondeiate şi decoraţiuni pascale, pe cicluri de şcolarizare: grădiniţă, ciclul primar, ciclul gimnazial, ciclul liceal şi o secţiune aparte pentru învăţământul special. Elevii câştigători au fost răsplătiţi cu diplome şi cu icoane. În cadrul festivităţii s-a organizat şi un moment artistic susţinut de elevi şi cadre didactice de la unităţile de învăţământ participante.



.jpg)
