„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Procesiune de Bobotează la Andrieşeni
La fântâna văduvelor de război din Andrieşeni a fost oficiată ieri slujba Aghezmei Mari de către pr. paroh Mihai Cepeliuc. La această slujbă au participat enoriaşii din localităţile Andrieşeni, Buhăeni şi Drăgăneşti. Oamenii au mers în procesiune spre fântâna văduvelor de război, aflată în apropierea Gării Andrieşeni. În faţa acestei procesiuni au mers câţiva bărbaţi care au purtat pe umeri prapuri, cruci şi felinare, în sunetul clopotelor. Procesiunea a fost organizată pentru prima dată în ziua sărbătorii Botezului Domnului. După cum ne-a relatat pr. paroh Mihai Cepeliuc, în cadrul slujbei s-au rugat peste 300 de credincioşi de toate vârstele, alături de autorităţile locale. La finalul slujbei, Agheazma Mare a fost dusă în cele trei sate la credincioşii bolnavi sau care nu s-au putut deplasa. Apa sfinţită a fost oferită de copii care învaţă la şcolile din cele trei sate. (C. Ciofu)



.jpg)
