Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Rugăciuni pentru migranţi

Rugăciuni pentru migranţi

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 18 Aug, 2008

La iniţiativa şi cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, prima duminică după praznicul Adormirii Maicii Domnului este dedicată migranţilor, ca dovadă a permanentei griji pastorale a Bisericii Ortodoxe Române faţă de românii plecaţi în străinătate pentru muncă sau studiu. Astfel, ieri, în Biserica noastră, a fost „Duminica migranţilor“. Ziua întâlnirii cu cei care pleacă la muncă în străinătate a fost rânduită în urmă cu doi ani şi, de atunci, în bisericile noastre, în această zi, se organizează întâlniri cu cei care, plecaţi în alte ţări, se întorc acasă, în concedii. Ieri, în toate parohiile şi mănăstirile din Arhiepiscopia Bucureştilor, în timpul Sfintei Liturghii, s-au înălţat rugăciuni de mulţumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu, rugăciuni de cerere şi de ajutor de la Dumnezeu pentru păstrarea credinţei ortodoxe, pentru sănătate şi spor în viaţă, pentru înmulţirea dragostei între părinţi şi copii, între soţ şi soţie, între membrii familiei plecaţi din România şi cei rămaşi acasă, precum şi rugăciuni pentru călătorie şi bună înţelegere cu cetăţenii ţărilor în care lucrează sau studiază românii plecaţi în străinătate, cultivând deodată identitatea lor românească şi prietenia cu alte popoare. De asemenea, în cadrul discuţiilor de după Liturghie au fost abordate problemele spirituale şi materiale pe care le au cei rămaşi acasă, în România, mai ales copiii, bătrânii, bolnavii şi săracii, propunându-se mijloace şi metode de ajutorare frăţească pentru rezolvarea acestor probleme.

„Să păstrăm unitatea de cuget şi simţire românească, indiferent unde ne aflăm“

Prezent ieri la Mănăstirea Techirghiol, din judeţul Constanţa, unde a asistat la Sfânta Liturghie, Patriarhul Bisericii noastre a vorbit despre importanţa rugăciunii pentru ca cei plecaţi în Occident să nu se îndepărteze de la dreapta credinţă: „În această duminică, noi am chemat pe toţi preoţii de la parohii şi mănăstiri, ca să se roage în mod deosebit pentru călătorii români care muncesc în străinătate, care acum au venit în concediu, sau pentru studenţii care studiază în alte ţări şi am numit această duminică «Duminica migranţilor», duminica celor care au plecat în alte ţări din cauza sărăciei, a nevoii de studiu, şi ne rugăm pentru ca ei să fie ajutaţi de Hristos-Domnul, ca Hristos Domnul să-i scape, să-i izbăvească de încercări, de necazuri şi mai ales să-i ajute să nu-şi piardă credinţa ortodoxă. Există această ispită ca unii, pentru bani, să treacă la alte culte. Ce folos este dacă ne umplem buzunarele de bani, dar ne pustiim sufletele prin necredinţă sau prin credinţă rătăcită. La ce ne foloseşte că am câştigat un bănuţ în Occident dacă ne-am pierdut comoara credinţei ortodoxe a moşilor şi strămoşilor noştri. Deci, noi avem datoria să ne rugăm pentru ei, ei să se roage pentru noi, prin puterea milostivirii Mântuitorului Iisus Hristos să păstrăm unitatea de cuget şi simţire românească, indiferent unde ne aflăm“, a subliniat Părintele Patriarh Daniel.

Tot ieri, Preafericirea Sa a explicat în cuvântul de învăţătură înţelesurile duhovniceşti ale Evangheliei după Matei, care relatează episodul umblării pe marea învolburată a Mântuitorului Iisus Hristos: „Evanghelia vrea să ne arate că, atunci când au fost scăpaţi din primejdie, când s-a potolit furtuna de pe mare, ucenicii au recunoscut puterea dumnezeiască a lui Iisus Hristos şi L-au mărturisit; în corabie I s-au închinat Lui. Corabia însemnează Biserica. De aceea, bisericile se construiesc în formă de corabie, iar crucea stă pe biserică pe o turlă înaltă care seamănă cu un catarg. Când Hristos-Domnul este în Biserică prezent şi noi Îi cerem prezenţa Lui prin rugăciune, prin cântare de laudă, de mulţumire şi prin cerere de ajutor, atunci această corabie a mântuirii, care este Biserica, se află la adăpostul valurilor istoriei“.