„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor la Madrid
Creştinii din Spania s-au adunat vineri, 20 ianuarie, la Biserica ortodoxă română "Preasfânta Fecioară Maria" din Madrid, unde Preasfinţitul Timotei, Episcopul ortodox român al Spaniei şi Portugaliei, a oficiat Vecernia. Preotul paroh Teofil Moldovan din Madrid s-a ocupat de organizarea evenimentului religios. Au asistat reprezentanţi ai celorlalte confesiuni, printre care rvdo. prof. dr. D. Manuel Gonzalez Corps, directorul Departamentului de Ştiinţe Liturgice al Facultăţii de Teologie din Madrid, care a prezentat tema acestei ediţii a Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, şi anume "Nu toţi vom muri, dar toţi ne vom schimba" (I Corinteni 15, 51). Preasfinţitul Episcop Timotei a amintit în cuvântul său de pilda în care ucenicii Mântuitorului, după o noapte întreagă de pescuit în care nu au prins nimic, ascultând de Domnul Iisus Hristos, înspre dimineaţă au aruncat mrejele în adâncuri şi au prins mari cantităţi de peşte. La finalul serii de rugăciune, preotul Teofil Moldovan, care păstoreşte în Madrid de mai bine de 30 de ani, le-a adus mulţumiri tuturor participanţilor, în primul rând Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei. Părintele şi-a manifestat speranţa ca unitatea între creştini să nu fie înlăturată vreodată. (C.N.)



.jpg)
