Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Sărbătoarea Sfântului Antipa la Roman

Sărbătoarea Sfântului Antipa la Roman

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Constantin Ciofu - 11 Ian, 2015

Biserica noastră l-a pomenit sâmbătă, 10 ianuarie 2015, pe Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodeşti. Acest sfânt român din calendarul Bisericii noastre a fost serbat în mod deosebit la Centrul eparhial Roman, unde se află un paraclis ocrotit de Cuviosul Antipa.

Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodeşti a fost cinstit prin rugăciune la Catedrala Arhiepiscopală din Roman în ziua pomenirii sale. Vineri, 9 ianuarie 2015, la orele serii, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim Băcăuanul, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat slujba Vecerniei în catedrala romaşcană. A urmat o procesiune în jurul catedralei cu icoana Sfântului Antipa şi cu racla în care se află o părticică din sfintele sale moaşte. După cum ne-a relatat pr. Constantin Gherasim, inspector în Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, în continuare, a fost săvârşită slujba Acatistului, urmată de cuvântul de învăţătură al Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim. În dimineaţa zilei de 10 ianuarie 2015, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, înconjurat de părinţii consilieri, inspectori ai Centrului eparhial Roman, precum şi de părinţii protopopi, a săvârşit slujba de sfinţire a antimiselor. Cu acest prilej, ierarhul a vorbit despre viaţa Sfântului Antipa de la Calapodeşti. „Pentru Biserica noastră Ortodoxă, astăzi (n.r. sâmbătă, 10 ianuarie) este o zi însemnată prin aceea că, încă de aseară (n.r. vineri seară), facem pomenirea unuia dintre sfinţii români cei mai cunoscuţi din Ortodoxie, Sfântul Antipa de la Calapodeşti, el fiind cinstit deopotrivă în Biserica Rusă, în Biserica Greacă şi Biserica Română. Cu darul lui Dumnezeu, fiind din părţile noastre, ale Bacăului, el este cinstit mai ales în satul său natal, Calapodeşti, şi bineînţeles şi la Centrul eparhial Roman, întrucât şi aici s-a ridicat un paraclis închinat Sfântului Antipa. El este cunoscut şi cu numele de „Antipa Atonitul“, „Antipa Cuviosul“ sau „Antipa cel Minunat“. Canonizarea sa a avut loc în anul 1992. Atunci i s-a dat apelativul de „Sfântul Antipa de la Calapodeşti“. Este primul sfânt cuvios român care se cinsteşte în calendar la începutul anului“, a amintit IPS Părinte Arhiepiscop Ioachim, care a menţionat că ziua pomenirii sfântului de la Calapodeşti „s-a îngemănat cu alegerea chiriarhului Eparhiei Romanului şi Bacăului“.

„Sfântul Antimis este drapelul cel mai important al unei comunităţi“

Arhipăstorul Eparhiei Romanului şi Bacăului a făcut referire la importanţa Sfântului Antimis în viaţa liturgică şi canonică a unei parohii, precum şi la motivaţia sfinţirii acestuia. „Una dintre prerogativele noului chiriarh ales într-o eparhie este sfinţirea şi distribuirea Sfântului Antimis în toate unităţile de cult din jurisdicţia sa. Noul chiriarh are datoria de a sfinţi antimisele care sunt indispensabile săvârşirii Sfintei Liturghii în orice biserică. Antimisul este într-un fel drapelul cel mai important al unei comunităţi care se încredinţează unui preot. Slujitorul Sfântului Altar trebuie să apere antimisul chiar şi cu preţul vieţii sale. Este lucrul cel mai important dintre odoarele Sfântului Altar, deoarece este însemnat cu Sfântul şi Marele Mir şi i se pune o părticică din sfintele moaşte ale sfinţilor mucenici. Sfântul Antimis este astfel cinstit asemenea sfintelor moaşte sau Sfântului Mormânt. Acest antimis, ce va fi împărţit tuturor preoţilor din eparhie, are reprezentată pe el Punerea în mormânt a Domnului, după modelul originalului, pictat în mod excepţional în atelierele Mănăstirii Diaconeşti, de către un grup de măicuţe entuziaste. Această icoană va fi aşezată, alături de celelalte vestigii, în muzeul eparhiei noastre, spre mărturie generaţiilor următoare. Astăzi (n.r. sâmbătă, 10 ianuarie), vom săvârşi prima Sfântă Liturghie pe acest Antimis, în numele Sfintei Treimi. Astfel, ne vom ruga ca Sfânta Treime să ne fie ocrotitoare şi ajutătoare în misiunea noastră“, a explicat chiriarhul locului preoţilor şi credincioşilor prezenţi. Aceste antimise vor fi distribuite preoţilor, împreună cu alte obiecte bisericeşti ce le vor însoţi, în scopul creării unităţii liturgice în toată eparhia. „Drept urmare, pronunţăm aici în mod solemn că întreg clerul din eparhia noastră va primi acest antimis ca dar, iar antimisul cel vechi va fi retras“, a mai adăugat ierarhul. În cursul lunii ianuarie, la sinaxele cu preoţii, vor fi împărţite în mod solemn aceste sfinte antimise, cu ilitonul, buretele liturgic şi alte mici odoare necesare preotului. „După oficierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim a ţinut un cuvânt în care a făcut referire la promovarea sfinţilor locali în contextul declarării anului 2015 ca An omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii şi ca An comemorativ al personalităţilor Bisericii“, ne-a transmis părintele inspector Constantin Gherasim.