Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat, în 24 iunie, la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în catholiconul Mănăstirii Izbuc, biserica mare a așezământului monahal. În cuvântul de
Ședința Permanenței Consiliului eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor
În Sala de Consiliu „Matei Basarab” din cadrul Centrului eparhial din Slobozia, a avut loc miercuri, 12 mai 2021, ședința de lucru a Permanenței Consiliului eparhial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu. În cadrul ședinței s-a discutat despre oferirea unui sprijin tehnic parohiilor pentru înfrumusețarea bisericilor parohiale: începerea lucrărilor de amenajare a spațiului din fața bisericilor parohiale și construire de lumânărare; începerea lucrărilor de anvelopare și finisare la exteriorul bisericii parohiale Mihail Kogălniceanu, Protopopiatul Fetești.
De asemenea, părinții consilieri au fost delegați la ședințele administrative lunare, unde au prezentat cele mai recente comunicări ale Centrului eparhial.
S-au aprobat măsuri pentru îmbunătățirea activității pastoral-misionare și administrativ-patrimoniale a parohiilor, mănăstirilor și protopopiatelor din cuprinsul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, se arată pe site-ul sf-esc.ro.



.jpg)
