„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Şedinţa preoţilor din Protopopiatul Ceahlău
La sediul Protopopiatului Ceahlău a avut loc marţi, 10 ianuarie, şedinţa lunară cu preoţii. Părintele Andrei Fabian de la parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Ceahlău a susţinut referatul cu tema "Desacralizarea omului şi a familiei - rolul mass-mediei şi efectele ei". "Am încercat să dezbatem problemele cu care se confruntă în zilele noastre familia. Copiii şi tinerii sunt mari consumatori de mass-media şi de internet. De aceea a fost subliniat rolul familiei în educaţia copiilor, care trebuie atent supravegheaţi", a spus pr. Mihai Damian, protopop al Protopopiatului Ceahlău. În cadrul întâlnirii s-a mai discutat despre refacerea inventarelor la parohii şi s-a recomandat ca toate instalaţiile electrice la biserici sau case parohiale să respecte normele legislaţiei în vigoare. (C.C.)



.jpg)
