Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Sfânta Muceniță Filofteia cinstită la Parohia Oborul Vechi din Capitală

Sfânta Muceniță Filofteia cinstită la Parohia Oborul Vechi din Capitală

Galerie foto (6) Galerie foto (6) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 07 Decembrie 2022

Credincioșii Parohiei Oborul Vechi din sectorul 2 al Capitalei s-au reunit în rugăciune miercuri, 7 decembrie, pentru a o cinsti în mod deosebit pe Sfânta Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș, având posibilitatea de a se închina aici și la un veșmânt care a acoperit o perioadă moaștele sfintei. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de slujitori condus de părintele arhi­mandrit Ciprian Grădinaru, eclesiarhul Paraclisului Catedralei Naționale.

În cuvântul de învățătură, părintele arhimandrit a explicat că Sfânta Muceniță Filofteia, model de milostenie și evlavie pentru credincioși, este ocrotitoarea tuturor sărmanilor și celor aflați în nevoi: „Astăzi, prin rugăciune, ne-am întărit încă o dată credința că Sfânta Muceniță Filofteia este grabnic ajutătoare tuturor celor aflați în nevoi și în necazuri. Sfânta Muceniță Filofteia este ocrotitoarea copiilor și a tinerilor. În tradiție, sfânta mai este numită și aducătoare de ploi. Istoria consemnează mai multe procesiuni cu moaștele sfintei pe timp de secetă, iar mărturiile credincioșilor spun că prin mijlocirea ei în fața lui Dumnezeu a plouat și a adus roade bogate. Ne rugăm lui Dumnezeu să binecuvânteze cu roade bogate credincioșii acestei parohii, iar pe Sfânta Filofteia o rugăm să apere această frumoasă biserică în care vă rugați și să mijlocească înaintea Lui pentru sănătatea dumneavoastră și sporul duhovnicesc”.

Veșmântul care a acoperit moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia a fost oferit Parohiei Oborul Vechi în anul 2020, prin bună­voința Înaltprea­sfin­ți­tului ­Părinte Calinic, Arhiepis­copul Arge­șului și Muscelului. „Astăzi am sărbătorit pe cea de-a doua ocrotitoare a noastră. În anul 2020 parohia noastră a primit o mare bucurie, veșmântul plin de har al Sfintei Mucenițe Filofteia. În patrimoniul bisericii noastre am găsit o icoană deosebită cu chipul sfintei, realizată de renumitul pictor Gheorghe Tattarescu, ce fusese deja restaurată și așezată spre închinare. La acest odor s-a adăugat în anul 2020 racla cu veșmântul Sfintei Filofteia, iar din acel moment a crescut râvna credincioșilor noștri, dar și grija sfintei pentru această parohie”, ne-a spus părintele paroh Ciprian Tudor.

 În ajun, icoana Sfintei Mucenițe Filofteia și veșmântul care a acoperit sfintele sale moaște au fost purtate în procesiune pe străzile din jurul bisericii.