La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Sfințirea cea mare a apei la Mănăstirea Putna
În ziua sărbătorii Botezului Domnului, sute de credincioși şi-au îndreptat paşii către Mănăstirea Putna, județul Suceava, pentru a participa la Sfințirea cea mare a apei, informează basilica.ro.
Rânduiala a fost oficiată de un sobor de slujitori condus de părintele arhim. Melchisedec Velnic, starețul ctitoriei ștefaniene, la finalul Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare. Credincioșii participanți s-au îndreptat apoi spre casele lor cu apă sfințită.



.jpg)
