La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Sinaxă în Episcopia Devei şi Hunedoarei
La Mănăstirea Crişan a avut loc joi, 29 aprilie, prima sinaxă cu stareţii mănăstirilor şi schiturilor din cuprinsul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, prezidată de PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei. Întâlnirea a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii, urmată de binecuvântarea pentru deschiderea şedinţei. Tema principală dezbătută a fost "Rugăciunea şi munca", îndeletniciri de căpetenie ale călugărului, raportul dintre ele, dar şi rolul acestora în pelerinajul monahilor pe calea mântuirii.



.jpg)
