Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Slujbă de pomenire pentru patriarhul Teoctist

Slujbă de pomenire pentru patriarhul Teoctist

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 28 Ian, 2008

Cu prilejul trecerii a şase luni de când patriarhul Teoctist a plecat la Hristos, la Catedrala patriarhală din Bucureşti a avut loc sâmbătă, 26 ianuarie, o slujbă de pomenire. Slujba a fost oficiată de PF Patriarh Daniel. Au participat şi membrii Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureştilor, dar şi numeroşi credincioşi. La final, Părintele Patriarh a subliniat câteva dintre împlinirile patriarhului Teoctist. „Am hotărât să facem slujba de pomenire astăzi (n.r. - sâmbătă, 26 ianuarie), în timpul întrunirii Adunării eparhiale, pentru a ne aminti de multele adunări eparhiale pe care care patriarhul Teoctist le-a prezidat în multele eparhii pe care le-a păstorit sau pe care le-a suplinit. Au fost mulţi ani grei în care a păstorit, în care orice realizare era o bucurie, ţinând seama de multele oprelişti care se puneau, în timpul regimului comunist, activităţilor Bisericii. Dar prin înţelepciune şi, mai ales, prin răbdare şi rugăciune multă, a reuşit ca, acolo unde a păstorit, Biserica să aibă întotdeauna bucuria realizărilor. O mulţime de rodiri, cum zicea Prea Fericirea Sa, a evlaviei credincioşilor“.

După cum a precizat PF Patriarh Daniel, patriarhul Teoctist se bucura de orice reparaţie a unei biserici, pentru că nu se puteau construi multe. „În anii grei ai comunismului a fost un mărturisitor şi, împreună cu adunările eparhiale din diferite eparhii, a găsit cu înţelepciune moduri nu numai de a supravieţui, ci şi de a lucra, în aşa fel încât, Biserica noastră, chiar şi în timpul comunismului, a fost considerată o Biserică dinamică, vie. Pomenirea patriarhului Teoctist este un moment de recunoştinţă, de preţuire a memoriei sale, un îndemn de a continua lucrarea pe care a început-o, de a îmbogăţi moştenirea pe care ne-a lăsat-o şi de a simţi că, prin rugăciunile sale în ceruri, activitatea Bisericii va contina şi va aduce bucurie în sufletele clerului, şi ale credincioşior şi în relaţia noastră cu alte Biserici ortodoxe surori, cu alte Biserici creştine şi în raport cu prezenţa noastră pastorală şi misionară în societate“, a mai spus Întâistătătorul Bisericii noastre.