„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Slujire arhierească în capitala Norvegiei
Preasfinţitul Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, a săvârşit duminică, 22 ianuarie, Sfânta Liturghie în Parohia ortodoxă română "Învierea Domnului şi Sfinţii Mucenici Ioan Valahul şi Halvard Norvegianul" din Oslo, Norvegia. "În acest an omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor, de fiecare dată când ajung în comunităţile noastre parohiale din întinsele ţinuturi scandinave, săvârşesc Taina Sfântului Maslu împreună cu preoţii noştri, spre bucuria credincioşilor care aşteaptă cu multă râvnă şi evlavie slujirile în sobor. Exigenţa participării mai multor preoţi la săvârşirea Tainei Sfântului Maslu este în primul rând expresia participării întregii Biserici la lucrarea tămăduitoare. Sâmbătă seara am săvârşit şi aici, la Oslo, împreună cu un sobor de preoţi, Taina Sfântului Maslu, iar duminică am slujit Sfânta Liturghie, bucurându-ne de participarea copiilor, a tinerilor şi a celorlalţi enoriaşi. A fost prezent şi noul ambasador al României în Regatul Norvegiei, Excelenţa Sa Daniel Ioniţă, care ne susţine în demersurile noastre, pe lângă autorităţile de stat norvegiene, de a obţine o biserică proprie pentru comunitatea noastră românească din capitala Norvegiei", ne-a declarat PS Macarie. (Gh. C. Popa)



.jpg)
