La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Slujiri arhiereşti în Episcopia Sălajului
Mănăstirea Rus din judeţul Sălaj, cunoscută și sub denumirea de Mănăstirea „Sfânta Maria”-Rus, a fost gazdă pentru sute de credincioși, atât din împrejurimi, cât și din alte localități mai îndepărtate, care au venit aici pentru a-și găsi liniștea sufletească și pentru a cere, în rugăciune, ajutorul Fecioarei Maria, cu ocazia hramului, la praznicul Adormirii Maicii Domnului, din 15 august.
Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, a săvârşit Sfânta Liturghie şi l-a hirotesit întru iconom pe preotul duhovnic Alexandru Tiță, în semn de apreciere a eforturilor și a activității sale. La final, maica stareță Maria Terheș i-a dăruit ierarhului o icoană.
Duminică, 14 august, Preasfinția Sa a târnosit Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Teștioara, filie a Parohiei Solona, din Protopopiatul Jibou. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, iar la final a acordat fostului paroh, pr. Florian-Grigore Vid, protopopul Zalăului, o diplomă de apreciere. De asemenea, i-a acordat o diplomă de apreciere şi actualului paroh, pr. Daniel-Florin Teglaș, precum şi celor care s-au implicat în activitățile de finalizare a lucrărilor efectuate la lăcașul de cult.



.jpg)
