„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Tinerii din Protopopiatul Dej, în tabăra „Alege şcoala!“
Un grup de 15 elevi de gimnaziu din cinci parohii ale Protopopiatului Dej, din Arhiepiscopia Clujului, participă între 21 şi 28 august la tabăra "Alege şcoala!", organizată la Buşteni. Ei au fost selectaţi din cei 45 de tineri implicaţi în proiect, câte nouă din fiecare parohie. Copiii sunt însoţiţi de părinţii lor, precum şi de asistentul social Luminiţa Lădaru, din partea Patriarhiei Române.
"Participă la eseuri, concursuri artistice cu materiale refolosibile, concursuri de cântări religioase, alături de un program zilnic de rugăciune, excursii şi alte activităţi", a declarat părintele Ioan Bolbos, responsabil cu cateheza la nivelul Protopopiatului Dej. Tabăra de la Buşteni face parte din seria taberelor "Alege şcoala!" din cadrul programului catehetic "Hristos împărtăşit copiilor", derulat de Patriarhia Română şi Fundaţia World Vision România. (Cosmina Nicoară)



.jpg)
