Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Veșmântul Sfintei Filofteia cinstit la Parohia Oborul Vechi din Capitală

Veșmântul Sfintei Filofteia cinstit la Parohia Oborul Vechi din Capitală

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 08 Dec, 2021

Sfânta Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș, model de milostenie și evlavie, a fost sărbătorită marți, 7 decembrie, în mod spe­cial și de credincioșii Parohiei Oborul Vechi din Capitală. Sfânta Liturghie a fost săvârşită, cu binecuvântarea Patriarhului României, de Prea­sfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

„Sfânta Filofteia trebuie să ne ajute pe toți să cugetăm la cum trebuie educată tânăra generație, cum trebuie educați copiii pentru ca ei să placă lui Dumnezeu și semenilor. Aceasta este ocrotitoarea celor sărmani și năpăs­tuiți, dar mai ales este ocrotitoarea copiilor, fiindcă ea, ca și copil, a trecut prin multe greutăți, iar acum se roagă pentru toți copiii de astăzi”, a spus ierarhul în cuvântul de învățătură.

Credincioșii s-au putut închina la un veșmânt care a acoperit moaș­tele Sfintei Filofteia, care a fost oferit parohiei anul trecut, prin bună­voința Înaltpreasfin­ți­tului ­Părinte Calinic, Arhiepis­copul Argeşului şi Muscelului, a transmis postul de televiziune ­TRINITAS al Patriarhiei Române.

Din sobor a făcut parte și părintele Mihai Popescu, protopop al Protoieriei Sector 2 Capitală, care la final a spus: „Numeroși credincioși au luat parte la sărbătoarea parohiei și s-au rugat cu evlavie Sfintei Filofteia. Îi felicităm pe toți cei implicați care au ajutat și ajută în continuare Parohia Oborul Vechi”.

De asemenea, părintele paroh Ciprian Tudor a vorbit despre sărbătoarea comunității și despre bucuria de a adăposti un veșmânt al mu­ce­ni­ței pomenite: „Încă din anul 2020 am primit, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și prin grija părintească a Înalt­prea­sfin­ți­tului Părinte Arhi­episcop Calinic, acest veșmânt plin de binecuvântări și de har al sfintei. Din momentul sosirii lui în parohia noastră, am luat-o pe Sfânta Filofteia drept ocrotitoare, pe care o cinstim acum în mod deosebit alături de Sfinții Ioachim și Ana. Este o bucurie că acum parohia noastră se află și sub ocrotirea unui sfânt român”.