„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Vizite pastorale în căminele din Campusul „Tudor Vladimirescu“
Studenţii cazaţi în cele 22 de cămine ale Campusului "Tudor Vladimirescu" din Iaşi primesc în aceste zile preotul pentru a le binecuvânta camerele în care sunt cazaţi. Vizitele pastorale au loc la solicitarea tinerilor, prin implicarea administratorilor, a preşedinţilor de cămin şi a preşedinţilor organizaţiilor studenţeşti. "De la începutul acestei săptămâni până la Odovania Praznicului Botezului Domnului mergem în cămine pentru a stropi cu Agheazmă Mare fiecare cameră. În fiecare seară sunt programate câte patru cămine unde ajungem pentru a le binecuvânta. Studenţii s-au bucurat de prezenţa noastră. Ei au primit iconiţe şi Agheazmă Mare. Tinerii au fost îndemnaţi să fie buni la învăţătură şi să păstreze credinţa ortodoxă", a declarat pr. Florin Chirilă, parohul Bisericii "Sfântul Iulian din Tars" aflată în Campusul "Tudor Vladimirescu". (C.C.)



.jpg)
