Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită în sesiunea din 24 iunie 2026, a decis, prin vot secret, alegerea a patru noi membri corespondenți. Potrivit unui comunicat de presă al Academiei Române, au fost al
Conferință la Palatul Suțu
Muzeul Municipiului București organizează la Palatul Suțu, în 13 iunie 2025, conferința „Alexandra Baciu: Arta la feminin. Întâlnire între artist, public și istorici de artă”. Plecând de la tematica expoziției Pinacotecii București - „Portretul: imagine și oglindire”, participanții vor avea ocazia să descopere secretele artei.
Discuția se va axa asupra mijloacelor de exprimare plastică prin care comunică artista, prin care transmite mesajele sale profunde, dar intens documentate, exprimate prin culoare şi formă, tuşe cromatice şi planuri. (A.D.)



.jpg)