Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Acţiune filantropică în Arhiepiscopia Alba Iuliei
Arhiepiscopia Alba Iuliei organizează, în perioada 15 noiembrie - 20 decembrie, colecta „«Faptele credinței» - dăruiește bucurie celor nevoiași!”. Această acțiune filantropică are ca scop oferirea de sprijin copiilor, vârstnicilor sau persoanelor cu dizabilități care se confruntă cu probleme sociale în această perioadă dificilă în care se regăsește întreaga societate, conform organizatorilor.
Colecta se realizează în toate parohiile eparhiei, iar cei care doresc să ofere sprijin pot aduce la bisericile parohiale, la sediile protopopiatelor sau la Centrul eparhial produse alimentare, donații financiare, medicamente sau rechizite școlare, care vor fi distribuite așezămintelor sociale sau persoanelor nevoiașe din parohii. De asemenea, cei care doresc să se alăture campaniei pot dona sume de bani în contul Asociației Filantropia Ortodoxă Alba Iulia (CUI 14188746, str. Mihai Viteazul nr. 16, Alba Iulia, jud. Alba) RO35 RNCB 0003 0377 8639 0001, deschis la Banca Comercială Română, cu specificația „Faptele credinței 2022”, conform Arhiepiscopiei Alba Iuliei.



.jpg)