Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Acțiune socială pentru părinți și copii din Ialomița
Miercuri, 12 februarie 2020, în contextul Anului omagial al pastorației părinților și copiilor, Protopopiatul Slobozia, prin Serviciul social acordat în comunitate destinat persoanelor adulte, a organizat la sediul Școlii gimnaziale nr. 5 din Slobozia Nouă, județul Ialomița, o întâlnire cu familiile beneficiare de servicii sociale acreditate. La finalul acesteia, prin prisma parteneriatului dintre Protopopiatul Slobozia și Parohia „Sfântul Evanghelist Matei” din Slobozia, părintele paroh Valentin Chiriță a oferit celor prezenți pachete cu jucării și articole vestimentare colectate în urma derulării de către parohie a proiectului social-filantropic „Cutia aproapelui”. De asemenea, mămicile au primit în format tipărit îndemnurile și sfaturile părintelui Ilie Cleopa pentru a le sprijini în creșterea duhovnicească a copiilor lor.



.jpg)