Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Alimente pentru spitalele din Gătaia și Jebel, județul Timiș
În a cincea săptămână din Postul Mare, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, Arhiepiscopia Timișoarei a donat 4,4 tone de alimente semenilor aflați în suferință, internați la Spitalele de Psihiatrie de la Jebel și Gătaia, județul Timiș. Ierarhul locului a fost atent la nevoile acestor instituții medicale, și miercuri, 14 aprilie 2021, Eparhia Timișoarei a distribuit 2,2 tone de fructe și legume Spitalului din Gătaia și 2,2 tone Spitalului din Jebel.



.jpg)