Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni
Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, luni, 10 aprilie, Protopopiatul Urziceni din Episcopia Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale „Donează sânge, salvează o viață!”
Cu ajutorul Ralucăi Mihaela Cruceat, director al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, o echipă medicală s-a deplasat la sediul Protopopiatului Urziceni pentru realizarea acestei acțiuni.
Protopopiatul a făcut cunoscută acțiunea la nivelul municipiului Urziceni, dar și în parohiile arondate.
În cadrul acțiunii au donat sânge 23 de persoane, ne-a transmis Adriana Mariana Toma, asistent social la Protopopiatul Urziceni.



.jpg)