În data de 25 iunie 2026, la Cantina socială „Sfânta Muceniță Filofteia” a Asociației Diaconia, filiala Sector 4, a avut loc un nou atelier în cadrul proiectului „Bătrânețe cu suflet de copil”, dedicat
Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni
Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, luni, 10 aprilie, Protopopiatul Urziceni din Episcopia Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale „Donează sânge, salvează o viață!”
Cu ajutorul Ralucăi Mihaela Cruceat, director al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, o echipă medicală s-a deplasat la sediul Protopopiatului Urziceni pentru realizarea acestei acțiuni.
Protopopiatul a făcut cunoscută acțiunea la nivelul municipiului Urziceni, dar și în parohiile arondate.
În cadrul acțiunii au donat sânge 23 de persoane, ne-a transmis Adriana Mariana Toma, asistent social la Protopopiatul Urziceni.



.jpg)