Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campanie de donare de sânge organizată de ASCOR Craiova
Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români (ASCOR), filiala Craiova, se alătură celei de a doua ediții a Campaniei Naționale de Donare de Sânge, organizată de ASCOR București sub genericul „Uniți pentru viață”. În județul Dolj, campania se desfășoară cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, ne-a transmis Gabriela Firu.
Acțiunea se va desfășura la Craiova miercuri, 24 martie, la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină din incinta Spitalului Județean de Urgență, între orele 8:00 şi 13:00. Înscrierile se pot face la numerele de telefon 0752.405.809 și 0754.913.592.
Campania „Uniţi pentru viaţă” se desfăşoară la nivel naţional în perioada 21 martie - 10 aprilie 2021. Prima ediție a acesteia a avut loc în ultimele două luni ale anului anterior, sub genericul „Donează sânge, salvează vieţi alături de ASCOR”.



.jpg)