Parohia Zlătari, Protopopiatul Sector 3 Capitală, a oferit joi, 4 decembrie, cu prilejul sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, daruri pentru copiii Şcolii Gimnaziale Speciale „Sfântul Nicolae” din Bucureşti. Pentru al nouălea an consecutiv, prin purtarea de grijă a preoţilor slujitori de la această parohie, precum şi prin dărnicia mai multor persoane din Comitetul şi Consiliul parohial și a celor care participă cu regularitate la slujbele de la Biserica Sfântului Ciprian de pe Calea Victoriei, peste 200 de copii cu nevoi speciale de la Şcoala Profesională Specială „Sfântul Nicolae” au primit daruri ce au constat în: rechizite (acuarele, creioane cerate, creioane colorate, coli colorate, cartoane colorate, lipici, hârtie creponată, plastilină etc.), jocuri educative (puzzle, cuburi, mingi, jetoane), dulciuri și decorațiuni de Crăciun.
Clericii din Huși, alături de refugiați
Preoții din cele trei protopopiate ale Episcopiei Hușilor, împreună cu angajații și voluntarii Asociației „Filantropia Ortodoxă” Huși, asigură în această perioadă asistența socială și medicală în regim nonstop pentru refugiații care vin din Ucraina prin Republica Moldova. Sute de ucraineni ce tranzitează Vama Albița poposesc în corturile ridicate de angajații MAI și primesc ajutor din partea clericilor din Vaslui.
Cu binecuvântarea și la inițiativa Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, și cu implicarea părintelui Vladimir Beregoi, consilierul Sectorului economic și social-misionar al eparhiei, zeci de preoți și voluntari din județul Vaslui asigură în această perioadă asistența socială și medicală a celor care sosesc din Ucraina, prin Republica Moldova.
În autocare sau cu mașinile proprii, sute de refugiați ajung zilnic în Punctul de Trecere a Frontierei Albița pentru a ajunge în România, iar de aici, în drumul lor spre occident. În ciuda temperaturilor scăzute și a zăpezii depuse în ultimul timp, ucrainenii primesc nonstop - prin intermediul voluntarilor - ceai, cafea, mâncare, medicamente și sprijin financiar, în timp ce sunt îngrijiți de personalul medical, acolo unde se solicită. De asemenea, cei care sosesc în țara noastră primesc cazare în corturile ridicate de autorități, în locațiile stabilite de oficialitățile locale, în tabăra pentru refugiați din municipiul Huși, precum și în spațiile amenajate de Centrul eparhial și de așezămintele monahale din Vaslui.
Totodată, cei care doresc să ajungă în Iași sau în București și nu au posibilitatea, sunt îndrumați către microbuzele structurilor MAI sau către mijloacele de transport puse la dispoziție de asociațiile umanitare pentru a ajunge la destinație.
Imediat după începerea conflictului militar în Ucraina, Biserica Ortodoxă Română a fost alături de refugiații veniți în România și în Republica Moldova oferindu-le hrană și ajutoare materiale, asistență spirituală, servicii de transport și spații de cazare.





